Jak sprawdzić porowatość włosów – jak wybrać odpowiedni szampon?

porowatość włosów

Czy wiesz, że Twoje włosy składają się z maleńkich porów? Im większa porowatość włosów, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będą się one przetłuszczać. Jeśli masz tłuste włosy i nie chcesz, by przetłuszczały się przez cały dzień, skorzystaj z poniższych wskazówek, jak sprawdzić porowatość włosów. Sprawdź swój typ włosów Jeżeli masz naturalnie tłuste włosy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pozostaną one tłuste, nawet jeżeli będziesz próbowała walczyć z przetłuszczaniem się włosów stosując odżywki i inne produkty. Spróbuj od czasu do czasu użyć naturalnego szamponu zamiast komercyjnych szamponów, które mogą pozbawić włosy naturalnych olejków. Używaj także suchego szamponu, aby skóra głowy nie była nadmiernie uzależniona od wilgoci z reszty ciała i nie zaczęła ponownie produkować nadmiaru olejków. Podsumowując, sprawdź, czy masz tłuste lub przetłuszczające się włosy, zanim zaczniesz inwestować w drogie produkty lub przesadzać z odżywkami i sprayami.

Typy porowatości włosów

Porowatość włosów jest jednym z ważnych czynników decydujących o jakości Twoich włosów. Porowatość włosów to stosunek objętości łuski włosa do objętości kory (zewnętrznej warstwy włosa). Włosy o wysokiej porowatości są miękkie, łatwo się układają i są mniej podatne na uszkodzenia niż włosy o niskiej porowatości. Włosy o wysokiej porowatości mogą być trudne do ułożenia. Są bardziej podatne na puszenie się, a jeśli są kręcone, mogą być podatne na załamania i skręcanie. Ważne jest, by wiedzieć, czy masz włosy o wysokiej czy niskiej porowatości. Jeżeli masz włosy niskoporowate, oznacza to, że mają one dużą objętość, co ułatwia ich układanie. Z drugiej strony, włosy wysokoporowate są bardziej podatne na uszkodzenia i mogą być trudniejsze do ułożenia.

Jak mogę sprawdzić porowatość moich włosów?

 • Jeśli masz niską porowatość, przetestuj mały obszar włosów. Jeśli masz wysoką porowatość, przetestuj mały obszar włosów dwukrotnie, aby upewnić się, że wyniki nie są błędne.
 • Wysusz włosy suszarką, a następnie ponownie sprawdź porowatość. Jeśli włosy stały się bardziej sypkie, oznacza to, że masz wysoką porowatość.
 • Weź grzebień i ponownie sprawdź porowatość włosów. Jeśli są bardziej porowate, oznacza to, że masz niską porowatość.
 • Owiń szalik wokół głowy i ponownie wykonaj test. Jeśli szalik stanie się porowaty, oznacza to, że masz wysoką porowatość.
 • Powtórz te czynności w przypadku włosów tłustych.

Przetestuj szampon na małej powierzchni włosów.

 • Weź niewielką ilość szamponu i nałóż go na jedno pasmo włosów.
 • Umieść kosmyk pod jasnym światłem, by sprawdzić, czy się błyszczy. Jeśli nie, oznacza to, że masz włosy o niskiej porowatości.

Podnieś włosy do góry i sprawdź ponownie.

 • Zacznij podnosić pasmo włosów i sprawdź ponownie. Jeśli włosy będą bardziej porowate, oznacza to, że masz niską porowatość.
 • Powtórz tę czynność w przypadku włosów tłustych.

Jak wybrać odpowiedni szampon?

 • Sprawdź, jakie składniki zawiera szampon. Jeśli zawiera on proteiny lub silikony, pozbawia włosy naturalnych olejków. Szukaj więc szamponów, które nie zawierają tych składników.
 • Rozważ swoje możliwości. Wybór odpowiedniego szamponu do Twojego typu włosów jest bardzo ważny. Jeżeli Twoje włosy są niskoporowate, szukaj szamponów, które nie zawierają silikonów i protein. Podobnie, włosy przetłuszczające się wymagają szamponów bez siarczanów.
 • Pamiętaj o swoim typie włosów. Włosy suche potrzebują suchego szamponu, a włosy tłuste – szamponu zawierającego substancje powierzchniowo czynne.
 • Postępuj zgodnie z rutyną. Zdrowe włosy zależą od zdrowej skóry głowy. Dlatego stosuj rutynowe zabiegi, na które składają się: środek myjący, a następnie odżywka.
 • Inwestuj w produkty do włosów wysokiej jakości. Nie ma znaczenia, jak doskonały jest twój szampon, jeśli nie używasz go prawidłowo. Zainwestuj więc w produkty wysokiej jakości, odpowiednie dla Twojego rodzaju włosów i stosuj rutynę obejmującą szampon, odżywkę i suszarkę.

Jak sprawdzić porowatość włosów pod prysznicem

 • Wypróbuj szampon na swojej dłoni, zanim użyjesz go na włosach, aby sprawdzić jego poziom pH. Jeśli po użyciu szamponu na włosach czujesz, że Twoja dłoń jest napięta i sucha, prawdopodobnie nie jest on odpowiedni dla Twojego typu włosów. Podobnie, jeśli po użyciu szamponu na dłoni czujesz, że jest on tłusty, to znaczy, że nie jest on odpowiedni dla Twojego typu włosów.
 • Spłucz włosy zimną wodą.
 • Sprawdź, czy po spłukaniu zimną wodą włosy są suche czy tłuste. Jeśli są suche, użyj szamponu nawilżającego.
 • Spłucz włosy ciepłą lub gorącą wodą.
 • Owiń głowę lub słuchawkę prysznica ręcznikiem, aby zatrzymać wodę, i ponownie sprawdź stan włosów. Jeśli woda staje się oleista, prawdopodobnie włosy są porowate.

Jak sprawdzić porowatość włosów w zlewie

 • Ponownie spłucz włosy zimną wodą.
 • Włóż kawałek papieru do odpływu i pozostaw go na kilka sekund. Jeśli papier ma dziury lub jest spleśniały, oznacza to, że Twoje włosy są porowate. Zmień papier i powtórz test.
 • Wysusz włosy ręcznikiem.

Jak sprawdzić porowatość włosów na czubku głowy

 • Zacznij zwijać włosy w kok lub koczek.
 • Unieś włosy do góry i sprawdź, czy są bardziej porowate. Jeśli tak, to znaczy, że masz wysoką porowatość.
 • Odwiń włosy do tyłu i sprawdź ponownie. Tym razem włosy powinny być miękkie i nie porowate. Jeśli tak jest, oznacza to, że masz niską porowatość.

Jak sprawdzić porowatość u nasady włosów?

 • Zacznij podnosić włosy u nasady i sprawdź, czy są bardziej porowate.
 • Unieś cebulki włosów i sprawdź ponownie. Jeśli są bardziej porowate, oznacza to, że masz wysoką porowatość.
 • Powtórz te czynności i podnieś cebulki włosów, aby sprawdzić, czy są grubsze. Jeśli staną się grubsze, oznacza to, że masz niską porowatość.

Podsumowanie

Porowatość włosów jest ważnym czynnikiem, który decyduje o tym, jak wyglądają i jak się czują Twoje włosy. Włosy o wysokiej porowatości są mniej podatne na uszkodzenia i są bardziej miękkie niż włosy o niskiej porowatości. Aby sprawdzić porowatość włosów, wykonaj powyższe czynności na włosach, zaczynając od ich nasady. Jeśli włosy są bardziej porowate, oznacza to, że mają wysoką porowatość. Jeżeli masz włosy o wysokiej porowatości, być może będziesz musiała częściej stosować produkty do stylizacji. Istnieją jednak produkty, które mogą pomóc w walce z wysokoporowatymi włosami.

Powiązane artykuły

szampony na podrażnioną skórę głowy
Włosy Ochrona skóry

Jaki wybrać szampon na podrażnienie skóry głowy?

Szampon na podrażnioną skórę głowy to produkt, który może pomóc w łagodzeniu objawów i zapobieganiu dalszemu podrażnieniu skóry głowy. Skóra głowy jest bardzo wrażliwa i podatna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak stres, nieodpowiednie produkty do stylizacji włosów, zanieczyszczenia i nieodpowiednia dieta. W rezultacie może dojść do podrażnienia skóry głowy, co może objawiać się swędzeniem, […]

Czytaj więcej
Nowe wytyczne UE dotyczące farb do włosów
Włosy Uroda

Nowe wytyczne UE dotyczące farb do włosów

Od 01 listopada 2011 roku obowiązują nowe wytyczne dla chemicznych farb do włosów. Rozporządzenie unijne zobowiązuje producentów farb konwencjonalnych do umieszczania na opakowaniach produktów ostrzeżeń, m.in. takich jak: farby do włosów mogą powodować ciężkie reakcje alergiczne produkt nie jest przeznaczony dla osób poniżej 16 roku życia Przyczyną wprowadzenia nowej dyrektywy jest składnik o nazwie para-fenylenodiamina […]

Czytaj więcej